UWAGA: Biuro obsługi klienta czynne Poniedziałek - Piątek od 8.00-16.00, Sobota: 09.00 - 13.00. Po wyznaczonych godzinach pracy prosimy o kontakt poprzez e-mail - 24h
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna » Aktualności » Sztukateria a krzywizny

Sztukateria a krzywizny

Sztukateria w wykończeniu wnętrz jest niezwykle ważna i pozwala uzyskać pożądane efekty. Okazuje się, że to bardzo chętnie wybierana forma wykończeniowa zarówno w przypadku montowania dekoracji pod sufitem, jak i listew przypodłogowych. Czym cechuje się sztukateria? Jakie listwy przypodłogowe wybrać? O czym warto pamiętać?
 

Sztukateria w wykończeniu wnętrz
 

Warto podkreślić, że aktualnie sztukateria nie dziwi nikogo z nas, gdyż jest tanim i dekoracyjnym sposobem na uzyskanie unikalnej oraz bardzo efektownej aranżacji wnętrza. Wydawać by się mogło, że jest to łatwe zadanie, jednakże czasami może nam sprawiać sporo problemów. Wykończenie łuków i zaokrągleń wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli przystępujemy do montowania listew na zaokrąglonych fragmentach sufitów lub ścian. W tym przypadku konieczne jest pamiętanie o kilku kwestiach, które znacząco ułatwią nam pracę w trakcie montażu. 
 

Listwy poliuretanowe typu Flex
 

Listwy typu Flex są mało popularne na rynku, jednakże warto docenić ich właściwości. Przede wszystkim odznaczają się wysokim poziomem elastyczności i pozwalają na łatwiejsze gięcie podczas montowania. W tym przypadku wadą jest fakt, że ich cena jest dosyć wysoka w porównaniu do mniej elastycznych rozwiązań. Ponadto, wybór wśród tego typu listew nie jest zbyt duży i nie jest łatwo je dostać, co zniechęca wielu klientów. 
 

Listwy tradycyjne przypodłogowe
 

 

Okazuje się, że nawet wybierając tradycyjne listwy przypodłogowe, które cechuje się niewielką elastycznością, możemy zamontować je także na łukach. Wystarczy zastosować poniższe porady, które znacząco ułatwią nam to zadanie. Pierwszą kwestią jest fakt, że skorzystać warto z cięcia. Listwy tego rodzaju bez problemu połączymy ze sobą, natomiast po zamalowaniu łączeń specjalną farbą wygląd listew pozostanie bardzo estetyczny. Listwę długą należy pociąć na niewielkie odcinki. Montaż jest tutaj nieco trudniejszy, gdyż musimy skorzystać z łączenia każdych odcinków, jednakże całość bardzo dobrze dopasuje się do każdej krzywizny. Pamiętajmy o tym, aby pracować starannie i na końcu pomalować listwę farbą, co z kolei wpłynie na całkowitą niewidoczność łączeń. Lepszy efekt końcowy uzyskamy wtedy, im więcej będzie krótkich odcinków listwy, co warto mieć na uwadze. 
 

Kołki montażowe
 

Kolejnym przydatnym aspektem będą kołki montażowe, które sprawdzą się tam, gdzie krzywizny i łuki są niewielkie w pomieszczeniach. Co ciekawe, w tym przypadku sam klej może nie utrzymać danej listwy w miejscu, co rodzi ryzyko szybkiego odklejenia się listwy od powierzchni. Kołki montażowe mają zatem za zadanie skutecznie i sprawnie utrzymywać listwę przy ścianie. Jeśli zależy nam na lepszym efekcie wizualnym, warto skorzystać z ukrycia widocznych łebków śrub pod szpachlą i zamalowania ich. Użycie kołków montażowych będzie skuteczne jedynie tam, gdzie krzywizny nie są wielkie. W przeciwnym wypadku listwa, która będzie naginana i podtrzymywana za pomocą kołka może pęknąć. 
 

Drobne nacięcia
 

Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę podczas zakładania listew tradycyjnych przypodłogowych, są nacinki. Bazują one na lekkich nacięciach, które wykonywane są od wewnętrznej strony listwy. Dzięki temu z łatwością będziemy mogli modelować listwę do danej krzywizny i łuku, przy czym nie musimy się martwić tym, że nacięcia będzie widać. Na tylnej ściance nie są one widoczne od strony zewnętrznej, co jest sporą zaletą. Pewnym problemem jednakże w tym przypadku jest zmniejszeni wytrzymałości listwy tradycyjnej w trakcie montowania. Łatwo tutaj o drobne pęknięcia, zwłaszcza jeśli nacięcie wykonamy zbyt głęboko, a łuki są spore. Przed zastosowaniem nacięć konieczne jest sprawdzenie na niewielkim odcinku listwy tego, na jak głębokie nacięcia możemy sobie pozwolić w trakcie pracy, aby nie doszło do problemów. 

Wykończenie wnętrz nie zawsze jest łatwym zadaniem, gdyż wymaga zaangażowania i precyzji podczas pracy. Szczególną uwagę warto poświęcić elementom dekoracyjnym, takim jak listwy przypodłogowe, które w przypadku krzywizn mogą stanowić nie lada wyzwanie.


Przejdź do strony głównejWróć do kategorii Aktualności

Produkty w promocyjnych cenach

Inne
Listwy przypodłogowe MDF oraz z drewna egzotycznego. Listwy bambusowe, merbau, jesion oraz wiele innych. Nasz sklep oferuje listwy przypodłogowe z całego świata. Polecamy listwy przypodłogowe białe, bambus oraz inne. Działamy na terenie naszego kraju m.in. Kraków, Warszawa, Poznań, Wrocław, Gdańsk, Gdynia, Szczecin, Tarnów, Łódź, Katowice, Chorzów, Zielona Góra, Głogów, Zakopane, Kielce, Rzeszów, Białystok, Szczecinek, Jarocin, Sopot, Kalisz, Słupsk oraz wiele więcej. Jeśli poszukujesz Listwy Lagrus w dobrej cenie, zapraszamy. Posiadamy także deski merbau oraz parkiet przemysłowy. Jeśli szukasz podłogi bambusowe lub parkiet warstwowy także mamy szeroki wybór profile oświetleniowe